Policajná arogancia

Autor: Lucia Kučerková | 20.7.2011 o 15:57 | (upravené 20.7.2011 o 16:18) Karma článku: 10,57 | Prečítané:  2175x

" Pomáhať a chrániť" symbol spravodlivosti a čestnosti policajného zboru SR. Nálepky, ktoré budú stáť štát, a teda aj občanov tesaťtisíce eur a mali by polícií vštepovať morálnu náplň ich práce sú v skutočnosti výsmechom pre občanov, ktorí natrafili v nesprávnej chvíli na nesprávneho policajného príslušníka.

Vodiči sa stretávajú s aroganciou, pohŕdaním a egom „nadčloveka“, ktorý môže všetko, zatiaľ čo vy nič. V peknom počasí striehnu na každom kroku, len aby naplnili štátnu pokladňu a svoju peňaženku. Pozná to asi každý vodič, ktorý sa stretol s policajným príslušníkom. Ak vás zastaví a vy viete, akého priestupku ste sa dopustili, pustí vás za 20 eur. Ak však peniaze so sebou nemáte, už je to za 60 eur aj s bločkom. Tomu hovorím biznis. Polícia vyberie počas služby dve tretiny finančných prostriedkov pre štát a tretinu pre seba, na nové auto, či chatu v horách. Ich morálne hodnoty sú na bode mrazu, takže nálepky na policajné autá sú skôr  smiešnou imitáciou profesie, akú by mali zastávať.

Niekedy si hovorím, že je škoda, že si vodiči nenahrávajú správanie a aroganciu polície. Tento týždeň sa stal terčom policajnej nevraživosti môj brat. V Trenčíne ho zastavila hliadka. Keďže žiadny predpis neporušil, zdalo sa to byť banalitou. Lenže klasická jazda po meste podľa predpisov viedla k odobratiu evidenčných dokladov.  Policajt ho  hneď na začiatku privítal slovami: „ Už na Vás týždeň čakám,“ a nezabudol dodať že má smolu, že natrafil práve na neho. Keďže mal brat doklady v poriadku, zameral sa na tmavé fólie, ktoré má na bočných sklách. Vysvetlenie, že fólie sú originálne od výrobcu neobstáli, a tak mu policajný príslušník odobral evidenčné tabuľky. Ako perlička je bloková pokuta, v ktorej sa policajt odolával na porušený predpis  8/2009 paragraf 72/1a.

Po vyhľadaní priestupku na internete mi je jasné, že policajt nepozná zákony a mal by ísť na preškolenie, alebo si prinajmenšom zopakovať skúšky. Paragraf 72/1a Zákona o cestnej premávke Z.z. 8/2009 hovorí, že : „ Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak 1a) je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, alebo ak vozidlo bolo vyradené z evidencie z cestnej premávky.

Auto malo platné doklady vydané tu na Slovensku a technicky bolo spôsobilé, ale policajtovi to bolo jedno... Z pamäti vylovil zákon 8/2009,72/1a pričom sotva tušil, že sa tento paragraf vzťahuje na vozidlá, ktorých evidenčné doklady boli vydané v zahraničí.

V celom tomto incidente sa policajt správal arogantne a bratovi doslova tabuľky z auta vytrhol, takže mu poškodil predný nárazník.

Jedna veľká rodina menom „Polícia“ drží spolu, a tak presne viem, ako tento prípad napriek sťažnosti a náhrade za spôsobenú škodu skončí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?